Close
  • Blog o prawie dla restauratorów

Zakaz palenia w restauracji

Dla przypomnienia: W  2010 r. w Polsce został wprowadzony zakaz palenia w miejscach publicznych. Zakaz ten objął również lokale gastronomiczne. Nie da się ukryć, że zakaz palenia w restauracjach spowodował prawdziwą rewolucję w tej branży. Reasumując: do dzisiaj co do zasady zakaz palenia obowiązuje w każdej restauracji.

Wydaje się, że o zakazie palenia w lokalach gastronomicznych za dużo napisać nie można. Po prostu zakaz obowiązuje i należy go przestrzegać. Po dłuższym zastanowieniu pojawiają się jednak kolejne pytania, na przykład , czy jest to zakaz bezwzględny?

Sale konsumpcyjne dla palących

W restauracji goście będą mogli zapalić, jeżeli przygotujesz dla nich specjalne, odrębne pomieszczenie. Może to być po prostu zwykła palarnia lub specjalna sala dla palących, gdzie będą oni mogli również zjeść czy wypić alkohol. Pomieszczenie przeznaczone dla palących musi być zamknięte i wyposażone w wentylację, która uniemożliwi przenikanie dymu tytoniowego do innych pomieszczeń. Dostęp do takiej sali musi być zapewniony z sali ogólnej, a nie na odwrót. Goście niepalący nie mogą bowiem być zmuszeni do przejścia przez pomieszczenie dla palących.

E-papierosy objęte zakazem?

Kolejną problematyczną kwestią okazały się e-papierosy. Wraz z ich pojawieniem się na sale restauracyjne wrócili palacze. Ustawa wprowadzająca zakaz palenia w restauracjach nie obejmowała bowiem zakazu używania papierosów elektronicznych. Jednak od 2016 roku zakaz palenia w miejscach publicznych obejmuje również papierosy elektroniczne i inne nowatorskie wyroby tytoniowe. Tym samym zapalić elektronicznego papierosa będzie można tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

Odpowiednie oznaczenie

Z zakazem palenia związany jest także obowiązek informacyjny. Oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia powinno być umieszczone w widocznym miejscu. Aby obowiązek informacyjny nie przysporzył zbyt wielu trudności, Główny Inspektor Sanitarny zaprojektował wzory znaków zakazu palenia, obejmujące również zakaz palenia e-papierosów.

Palenie w ogródkach gastronomicznych

W ogródkach gastronomicznych, co do zasady, można palić. Ogródki nie stanowią bowiem lokalu, nie są pomieszczeniami i nie podlegają zapisom ustawy o zakazie palenia wyrobów tytoniowych. Słuszność wyłączenia ogródków gastronomicznych spod zakazu budzi wiele skrajnych emocji. Co ważne jednak, właściciel restauracji może samodzielnie taki zakaz palenia wyrobów tytoniowych wprowadzić również na terenie ogródka.

 

Related Posts