Close
  • Blog o prawie dla restauratorów

Muzyka w lokalu

 

Czy podczas serwowania dań w restauracji możemy umilić czas klientom włączając muzykę?  Muzyka w restauracji wiąże się z koniecznością dopełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych formalności – mit czy prawda? Czy wystarczy regularne opłacanie abonamentu RTV?

Już odpowiadamy na powyższe pytania.

Niestety regularne opłacanie abonamentu RTV nie uprawnia do publicznego odtwarzania utworów w lokalach. Prowadząc restaurację musimy zadbać o uregulowanie stosunków z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi są to stowarzyszenia twórców, artystów lub producentów, które mają za zdanie chronić przysługujące tym podmiotom prawa. Najprościej mówiąc, to właśnie te organizacje udzielają zgód na korzystanie z utworów muzycznych i pobierają wynagrodzenie za odtwarzanie i wykorzystywanie tych utworów.
Należy pamiętać, że zobowiązani jesteśmy uregulować stosunki ze wszystkimi organizacjami zbiorowego zarządzania, stosowanie do charakteru prowadzonej przez nas działalności. <!–more–>

<h2>Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi</h2>

Obecnie w Polsce działa m.in.: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS; Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP oraz Związek Artystów Wykonawców STOART; Stowarzyszenie Filmowców Polskich SFP-ZAPA; Związek Artystów Scen Polskich ZASP; Związek Producentów Audio-Video ZPAV; Związek Polskich Artystów Fotografików ZPAF.

<h2>Jakie zgody są nam potrzebne ?</h2>

Zawsze trzeba rozważyć, jakie zgody są nam potrzebne. Przykładowo, jeżeli w restauracji zamierzasz puszczać muzykę o odpowiednie zgody należy wystąpić do STOART lub SAWP (co do wykonań wokalnych i muzycznych), ZAiKS (reprezentant autorów muzyki i tekstów) i ZPAV (działający w imieniu producentów). Gdy planujesz umożliwić w lokalu dostęp do telewizji, wtedy musisz zawrzeć umowę ze Stowarzyszeniem ZASP, ZPAV i SFP-ZAPA.
Zawarcie stosownych umów licencyjnych gwarantuje nam zaś działanie zgodne z prawem. Dokonanie odpowiedniej opłaty powoduje uzyskanie prawa do tzw. publicznego odtwarzania. W celu zawarcia umowy umożliwiającej nam korzystanie z utworu trzeba wypełnić wniosek o licencję (stałą lub jednorazową), który zazwyczaj dostępny jest stronie internetowej organizacji.

<h2>Na własny użytek</h2>

Niektórzy przedsiębiorcy próbują bronić się w trakcie kontroli tym, iż odbiornik jest przeznaczony jedynie na ich własny użytek i nie wpływa na wzrost dochodów. Jednak udowodnienie, iż np. radio umieszczone w restauracji i dostępne dla klientów nie wpływa na wzrost osiąganych przez przedsiębiorcę dochodów z prowadzonej działalności jest niezwykle trudne. Ciężar dowodowy spoczywa zaś właśnie na przedsiębiorcy.

Eksploatacja z utworów bez wymaganej zgody jest jednoznaczna z łamaniem ustawy o prawie autorskim. Może to spowodować dochodzenie od restauratora odszkodowań i wynagrodzeń, a nawet grozić postępowaniem karnym.

 

Jest mi niezmiernie miło, że trafiłeś na mojego bloga. Nazywam się Edyta Duchnowska i jestem radcą prawnym i prowadzę Kancelarię Radcy Prawnego Edyta Duchnowska. Jeżeli masz jakieś pytania to możesz do mnie napisać: edyta@duchnowska.pl albo zadzwonić 602378913.

Related Posts