Close
  • Blog o prawie dla restauratorów

Opakowania foliowe – opłaty

Żyjemy w czasach, w których ochrona środowiska jest tematem ważnym, aktualnym i głośnym. Dotychczasowa działalność człowieka niewątpliwie odbiła się na stanie środowiska i spowodowała powstanie ruchów propagujących ochronę środowiska.
Ich wpływowe działanie odbija się także w prawodawstwie. Jednym z haseł zwolenników działań na rzecz ochrony środowiska od dawna jest walka z torbami wykonanymi z tworzyw sztucznych, powszechnie występującymi przy prawie każdym rodzaju działalności gospodarczej – także w działalności restauratorów. Problemem foliowych opakowań zajęła się Unia Europejska tworząc przepisy, które wymusiły na polskim ustawodawcy wprowadzenie opłaty recyklingowej za nabywanie toreb i opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych..

Rodzaje toreb foliowych

Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 01 stycznia 2018 r. i przewidują obowiązek dodatkowej opłaty od każdej lekkiej torby. Dotyczy to każdej torby dodawanej do zakupów lub wydawanej osobno w jednostce handlu detalicznego lub hurtowego. Według definicji Głównego Urzędu Statystycznego za taką jednostkę uważany jest także bar, restauracja, punkt oferujący dania na wynos i każdy inny lokal gastronomiczny.
Na gruncie ustawy możemy mówić o trzech rodzajach toreb wykonanych z tworzywa sztucznego, w zależności od ich grubości oraz celu w którym są używane:

  1. lekkie torby o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów za wyjątkiem z pkt 2;
  2. tzw. „zrywki” – bardzo cienkie torby, o grubości poniżej 14 mikrometrów, stosowane ze względów higienicznych, o ile są używanego do bezpośredniego pakowania żywności, która nie posiada własnego opakowania – np. mięsa, warzyw, owoców czy pieczywa;
  3. torby wielokrotnego użytku, czyli takie w których grubość materiału przekracza 50 mikrometrów.

Opłata recyklingowa ma zastosowanie wyłącznie toreb zawierających tworzywa sztuczne z pkt 1. i nie dotyczy pozostałych przypadków.

Wysokość opłaty recyklingowej

Zgodnie z Ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie stawki opłaty recyklingowej, obecnie opłata wynosi 20 groszy za każdą wydawaną torbę.
Niespodzianką może być informacja, że do opłaty recyklingowej pobieranej od klienta restauracji należy doliczyć podatek VAT ze stawką 23%. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów opłata powinna zostać wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu dostawy toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.
W rzeczywistości opłata którą zapłaci klient wyniesie więc ok. 25 groszy. Restaurator powinien odprowadzić z niej 20 groszy na konto właściwego urzędu marszałkowskiego. Pozostałą część do urzędu skarbowego z tytułu podatku VAT.
Należy również dodać, że jest to opłata minimalna. Istnieje możliwość ustalenia ceny torby na poziomie wyższym. W tym przypadku kwota 20 groszy odprowadzana jest na rzecz skarbu państwa, a pozostała część stanowi przychód przedsiębiorcy.

Sposób ponoszenia opłaty

Restaurator zobowiązany do poniesienia opłaty recyklingowej, musi samodzielnie opłatę obliczyć. Następnie restaurator musi uiścić ją do 15 marca następnego roku. Terminem wpłaty za pierwszy rok obowiązywania opłaty, czyli okres od 01 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r., jest więc 15 marca 2019 r. Przelew powinien zostać dokonany na konto urzędu marszałkowskiego województwa na terenie którego działa restauracja. Obecnie do wyliczenia opłaty nie udostępniono żadnych formularzy urzędowych. Ustawa obowiązuje jednak bardzo krótko i może się to zmienić.

Opakowania papierowe

Opłata recyklingowa dotyczy tylko określonej grupy toreb z tworzywa sztucznego, głównie foliowych. W związku z tym nie ma ona zastosowania do opakowań z innych materiałów – m. in. całkowicie biodegradowalnych opakowań papierowych, o ile nie zawierają w swoim składzie żadnych elementów wykonanych z tworzywa sztucznego.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów

Kontrolę nad przestrzeganiem nowych przepisów prowadzi Inspekcja Handlowa. Sankcją za niepobieranie opłaty recyklingowej jest grzywna administracyjna w wysokości od 500 zł do nawet 20.000 zł.

Opłata recyklingowa a opłata produktowa

Opłata recyklingowa często jest mylona z opłatą produktową. Obie opłaty mają podobną, ekologiczną genezę. Trzeba pamiętać, że są to jednak oddzielne opłaty, wnoszone w innych sytuacjach i z nieco innych powodów. Więcej na ten temat opłaty produktowej w nadchodzącym wpisie.

Jest mi niezmiernie miło, że trafiłeś na mojego bloga. Nazywam się Edyta Duchnowska i jestem radcą prawnym i prowadzę Kancelarię Radcy Prawnego Edyta Duchnowska. Jeżeli masz jakieś pytania to możesz do mnie napisać: edyta@duchnowska.pl albo zadzwonić 602378913.

Related Posts